Aktualności  »  Z życia NRZHiU

UWAGA OD DZIŚ OBOWIĄZUJĄ NOWE PRZEPISY W SPRAWIE KAS FISKALNYCH

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 14 marca 2013 roku wprowadziło kilka nowości w zakresie urządzeń fiskalnych. Jedną z nich jest obowiązek jednoznacznej identyfikacji nazw towarów lub usług. Przepisy wchodzą w życie 1 października 2013 roku i od tego momentu właściciele firm będą musieli dostosować sprzedaż do nowej rzeczywistości.

Wymóg precyzyjnej identyfikacji zakłada, że każda pozycja towarowa w bazie PLU powinna zawierać co najmniej 12 znaków. Nazwy powinny odpowiadać konkretnym produktom lub usługom, które znajdują się w ofercie danej firmy. Jak sprawnie poradzić sobie z wprowadzeniem zmian w identyfikacji oferty?

Po pierwsze - część elementów asortymentu można identyfikować w grupach. Należy jednak pamiętać o tym, że nazwa towarów lub usług nie powinna być zbyt ogólna. Jeśli na paragonie pojawi się określenie "nabiał", nie będzie wiadomo, czy chodzi o mleko, czy o ser żółty. Co więcej, identyfikacja grupowa jest dozwolona w przypadku elementów oferty, które różnią się ceną.

Z jednym zastrzeżeniem - poszczególne towary lub usługi nie mogą być objęte różnymi stawkami podatku VAT, np. pomidory i suszone pomidory. Uniemożliwia to zaklasyfikowanie ich pod jedną nazwą. Po drugie - dozwolone jest stosowanie skrótów.

Skrócone wyrazy powinny być czytelne i unikalne. Nietrudno zgadnąć, że używanie "inicjałów" produktu lub usługi nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli urządzenie fiskalne nie ma możliwości technicznych wydrukowania paragonu z nazwą "zegarek elektroniczny", można ją zastąpić sformułowaniem "zegarek elek.". Podczas gdy dla jednych Rozporządzenie będzie związane z podjęciem pewnych kroków, inni przejdą nad nim do porządku dziennego.

Wiele zależy od dotychczas praktykowanej identyfikacji, możliwości technicznych urządzenia oraz od specyfiki asortymentu. Nowe przepisy nie muszą oznaczać rewolucji. O tym, jaka była reakcja podatników na nowe przepisy, opowiada Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych:

W momencie pojawienia się Rozporządzenia wielu naszych klientów poczuło się nieco zaniepokojonych zmianami, które mają nastąpić. Liczba zgłoszeń serwisowych i zapytań podatników wzrosła o około 40%. Jest to spowodowane zmianami dotyczącymi wyglądu dokumentów fiskalnych, czy formy programowania bazy towarowej.

W wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów, dotyczącym zmian w prawie fiskalnym, czytamy m.in.: Podatnicy nie są zatem zobowiązani (...) wymieniać stare kasy na nowe, czy też zaopatrywać się w dodatkowe urządzenia służące do jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług.

Rozporządzenie zobowiązuje właścicieli firm do maksymalnego wykorzystania stosowanych technologii. Wymiana urządzenia fiskalnego lub rozbudowa go o program sprzedażowy, powinny być ostatecznością. Chyba, że podatnik uzna to za rozwiązanie atrakcyjne biznesowo.

Źródło: http://biznes.interia.pl/podatki/news/od-pazdziernika-firmy-musza-dostosowac-kasy-fiskalne-do,1951604,4211